Kaip švenčiama Tėvo diena įvairiose pasaulio kultūrose

Dauguma pasaulio šalių švenčia Tėvo dieną, tačiau šventės pobūdis įvairiose kultūrose kiek skiriasi nuo mums įprastos Tėčio dienos Lietuvoje. Pažiūrėkime, kaip Tėvo diena minima svetur

Kuo ypatinga Tėčio diena

Tėvo dienos šventė yra skirta pagerbti tėvystę, parodyti dėmesį savo tėčiui. Nuo Viduramžių katalikiškose Europos šalyse Tėvo diena švenčiama kovo 19-ąją, tuo tarpu Amerikoje ši šventė pažymima trečiąjį birželio sekmadienį. Šiandien mūsų krašte Tėvo dienos sveikinimai ima skambėti pirmąjį birželio sekmadienį, o savo pobūdžiu diena yra artima vakarietiškajai šventei.

Tėvo dienos šventė pažymima rodant tėčiui išskirtinį dėmesį, dovanojant jam dovanas, atvirukus, gėles. Paprastai šventės metu šeima susirenka bendriems pietums ar vakarienei, gali būti žaidžiami stalo žaidimai, bendrai žiūrimas filmas ar numatomos kitos pramogos. Svarbiausia, kad būtų atsižvelgta į tėčio norus.

Tėvo diena skirtingose pasaulio šalyse

Dažnas iš mūsų paprastai žino tik lietuviškas Tėvo dienos tradicijas ir nė nesusimąsto, kad kitose kultūrose šventė turi kiek kitokį atspalvį. Ir skiriasi ne tik šventės data. Susipažinkite su Tėčio dienos tradicijomis kitose pasaulio šalyse. Praplėsite savo akiratį ir galbūt net kils naujų šventinių idėjų.

Tėvo diena Anglijoje

Jungtinėje Karalystėje Tėčio diena švenčiama tą pačią dieną kaip ir JAV – trečiąjį birželio sekmadienį. Tėvo dienos atvirukai ir dovanos, kaip ir pati šventė, nėra britams labai artimi, kadangi šalyje Tėvo diena švenčiama tik apytikriai nuo Antrojo Pasaulinio karo metų.

Anglija tevo diena veliava

Kaip Tėvo dieną švenčia Amerikiečiai

Ameriką iš dalies galime vadinti Tėvo dienos gimtine, nors panašios šventės įvairiose šalyse turi senesnes tradicijas. XX amžiuje Sonora Dodd pasiūlė minėti Tėvo dieną iš pagarbos savo tėčiui, kuris mirus žmonai savarankiškai užaugino šešetą vaikų. Oficialia švente ši diena pripažinta 1974 metais.

Šiandien JAV Tėčio dienai sveikinimai užrašomi atvirutėse, tėčiui dovanojamos įvairios dovanos: gėlės, šokoladiniai saldainiai, vyriški aksesuarai, knygos, išmanieji įrenginiai ar su tėčio profesija bei pomėgiais susiję daiktai. Taip pat dažnai tėtis su vaikais išsiruošia į iškylą, ekskursiją arba tiesiog linksmai leidžia laiką namuose. Kadangi vakarų kultūra turi didelę įtaką likusiam pasauliui, dauguma šventės papročių lengvai išplito įvairiuose kraštuose.

Amerika svencia tevo diena

Tėvo diena Vokietijoje

Vokiečiai Tėvo dieną (vok. Vatertag) švenčia kiek kitaip nei likęs pasaulis. Tėčio diena Vokietijoje minima pirmąjį ketvirtadienį po Velykų praėjus 40 dienų. Ši šventė kartais dar vadinama Vyrų diena arba Džentelmenų diena ir yra itin populiari šalies rytuose. Sveikinimai su tėvo diena Vokietijoje neapsiriboja dovanomis ir atvirukais.

Čia egzistuoja tradicija išsiruošti į kelionę su vežimu, kurį traukia patys kelionės dalyviai. Vežime paprastai netrūksta gėrimų ir užkandžių. Šiandieninėje Vokietijoje vežimas gali būti nebenaudojamas, todėl vyrai tiesiog susiburia ir keliauja pasivaikščioti pėsčiomis.

Vokietija tevo diena

Kaip Tėčio dieną švenčia Tailandas

Gruodžio penktoji visame Tailande yra žinoma kaip Tėvo diena. Ši diena yra taip pat ir karaliaus Bhumibol Adulyadej gimtadienis. Paprastai šventės metu tuometinis karalius sako kalbą, kuri transliuojama visoje valstybėje. Tuo tarpu Tailando vaikai savo tėvams ir seneliams dovanoja kanos lelijas.

Tevo diena kartu su vaikais

Tėvo diena Norvegijoje

Norvegai Tėčio dieną (norv. Farsdag) mini antrąjį lapkričio sekmadienį kaip ir dauguma Skandinavų šalių. Tėvo dienos dovanos ir kitos šventės tradicijos į šalį atkeliavo iš Amerikos.

Iš pradžių Tėvo diena buvo švenčiama birželį, tačiau vėliau nutarta šventę perkelti į paprastai ekonomine stagnacija pasižymintį lapkritį. Dažniausiai norvegai Tėčio dieną mini šeimoje kartu praleisdami jaukų savaitgalį.

Norvegija svencia tevo diena

Australiškos Tėčio dienos ypatybės

Tėvo dienos data Australijoje – pirmasis rugsėjo sekmadienis. Australai Tėčio dienos proga organizuoja masines šventes, kad žmonės galėtų pagerbti tėvystės ryšį didelėje grupėje. Švente siekiama užtvirtinti tėvo ir vaikų ryšio svarbą visai visuomenei. Taip pat priimtina švęsti Tėčio dieną ir namuose individualiai. Dažniausiai šeimose valgomi šventiniai pusryčiai.

Tetis ir vaikas tevo diena

Tėvo diena Kinijoje

Įdomu tai, kad Kinijoje oficialios Tėčio dienos nėra ir ši šventė nėra išeiginė. Vis dėlto kai kurie žmonės švenčia Tėvo dieną trečiąjį birželio sekmadienį kaip ir amerikiečiai. Tos pačios tendencijos galioja ir Honkonge bei Makao.

Kuo pasižymi prancūziška Tėvo diena

Prancūzijoje Tėvo dienos istorija glaudžiai susijusi su komerciniu gamintojo „Flaminaire“ bandymu įtvirtinti šventę. Žiebtuvėlius gaminanti įmonė net sugalvojo šūkį: „Mūsų tėčiai sakė, kad Tėčio dienos proga jie nori „Flaminaire“ žiebtuvėlių“. Šiandien prancūzai Tėvo dieną mini pagal amerikietiškąją tradiciją birželio mėnesį.

Dad tetis tevo diena

Braziliška Tėvo diena

Brazilai tėčius su Tėčio diena sveikina antrąjį rugpjūčio sekmadienį. Šią dieną pagerbiamas Šventasis Joakimas – Marijos tėvas. Vaikai paprastai skiria dieną atvirukų piešimui ir užrašymui, rašo padėkos laiškus savo tėčiams arba svarbiems autoritetams.

Brazilija tevo diena

Tėčio diena Indijoje

Švęsti Tėvo dieną indams vis dar yra gana nauja tradicija. Ši šventė į Indiją atkeliavo kartu su vakarietiškąja kultūra ir taip pat yra orientuota į pagarbos tėvui demonstravimą. Šiandien Tėvo diena vis plačiau švenčiama didžiuosiuose šalies miestuose, tačiau provincijoje tradicija nėra itin gyvybinga.

Kaip Tėvo dieną švenčia Meksika

Gruodžio penktoji visame Tailande yra žinoma kaip Tėvo diena. Ši diena yra taip pat ir karaliaus Bhumibol Adulyadej gimtadienis. Paprastai šventės metu tuometinis karalius sako kalbą, kuri transliuojama visoje valstybėje. Tuo tarpu Tailando vaikai savo tėvams ir seneliams dovanoja kanos lelijas.

Meksika tevo diena karnavalas

Tėčio dienos šventė Ispanijoje

Ispanai Tėvo dieną švenčia panašiai kaip portugalai, italai bei jau minėti brazilai. Ši šventė ispanams sutampa su Jėzaus tėvo Šventojo Juozapo diena. Per Tėvo dieną pagerbiami visi tėčiai ir tuo pačiu paminimas Šventojo Juozapo atminimas. Visi kiti ispaniškosios šventės papročiai primena vakarietiškuosius.

Ispanijos veliava tevo diena

Kaip šventė minima Pietų Korėjoje

Pietų Korėjoje minima ne Tėčio diena, o Tėvų diena. Ši šventė atkeliavo į šalį su krikščionybe ir kasmet yra švenčiama gegužės 8-ąją. Šventės tikslas – išugdyti vaikuose pagarbą tėvams bei vyresniems autoritetams. Šventės gėle laikomas gvazdikas.

Nepalietiškos Tėvo dienos tradicijos

Katmandu slėnio gyventojai pagerbia savo tėčius šventės, vadinamos kusa aunsi, metu. Ji švenčiama vėlyvą rugpjūtį arba rugsėjį, šventės data priklauso nuo mėnulio kalendoriaus. Vakarietiškoji šventės versija minima per gokarna anusi šventę. Per Jauno mėnulio šventę pagerbiami mirusieji tėčiai ir šios šventės metu induistai keliauja į savo šventyklas, o budistai – į savąsias.

Nepalas tradicijos tevo diena

Kaip pasveikinti tėtį su Tėvo diena

Kad Tėvo dienos renginiai nebūtų vienintelė pramoga tėčiui, verta pagalvoti, ką šios šventės proga galima būtų padovanoti mylimam tėveliui. Šioje situacijoje tinka bet kokios unikalios dovanos vyrams arba dovanos, kurias paprastai dovanotume tėčiui gimimo dienos proga. Tas pats galioja ir sveikinimo žodžiams – tai galėtų būti šiek tiek pakoreguotas gimtadieninis sveikinimas tėčiui.

O jei idėjų visai pristigtų, galima paskaitinėti Mamos dienos sveikinimus ir, jei tik įmanoma, vietoje žodžio „mama“ įrašyti žodį „tėtis“. Žinoma, unikalus savos kūrybos sveikinimas tėtį nustebins labiausiai, tad verta šiek tiek palavinti savo kūrybinius įgūdžius.

Pasidalinti su draugais:

© 2023 – 60.lt